Vælg dato herover og derefter klik på det tidspunkt du ønsker at se filmen nedenfor. Find mere information om filmen længere nede på siden.

Foredrag - Matilde Kimer
Matilde Kimer foredrag:
Jeg kommer ikke hjem i dag
Arrangeret i samarbejde med Galten Bibliotek og Galten Kirke.
Entré 200 kr.
Bestilte billetter skal være afhentet i BIO Huset, Torvet 6, Galten senest en uge efter reservationen.
Matilde Kimer blev ligesom alle andre i Ukraine vækket af bombefly og missiler, da Rusland startede en storstilet invasion tidligt om morgenen torsdag den 24. februar 2022.
Som DR's Ruslands- og Ukrainekorrespondent har hun dækket begge lande i næsten 15 år, og i dette foredrag tager hun os med til bryllup, til begravelse og med skoleelever ned i de ukrainske beskyttelsesrum fra Anden Verdenskrig. For hvordan kan en hverdag fungere, når luftalarmer hyler normaliteten væk?
Der bliver plads til anekdoter om, hvordan russere, ukrainere, soldater, civile, voksne og børn - og en dansk journalist oplever krigen, og hvilke gamle ar, den har revet op. Matilde viser klip fra dækningen og fortæller, hvordan mødet med mennesker bliver til indslag i radio og tv. Foredraget er en kombination af historie og hendes personlige oplevelser fra både Ukraine og Rusland.